Array ( [0] => WP_Term Object ( [term_id] => 11 [name] => Turističke atrakcije [slug] => turisticke-atrakcije [term_group] => 0 [term_taxonomy_id] => 11 [taxonomy] => obj_types [description] => [parent] => 0 [count] => 20 [filter] => raw [term_order] => 0 ) )

Sjenica

Tizer tekst
Sjenica / Sjenica

Turističke informacije

Manastir Manasija

Manasija (Resava) jedan je od najznačajnijih spomenika srpske srednjovekovne kulture, koji pripada takozvanoj moravskoj školi. Podigao ju je despot Stefan Lazarević, sin kneza Lazara, između 1407. i 1418. godine. Odmah posle osnivanja, Manasija je postala kulturni i duhovni centar despotovine.

Manastirski kompleks sastoji se od:
– crkve,
– velike trpezarije ili takozvane „škole“ (južno od crkve),
– tvrđave sa jedanaest kula, od kojih je najveća „Despotova kula“ (severno od crkve).

U toku viševekovne turske vladavine manastir je više puta pustošen i razaran. Sa crkve je bio skinut olovni krov, pa je više od jednog veka crkvena građevina prokišnjavala i dve trećine fresaka je nepovratno propalo. Zapadni deo crkve, prilikom eksplozije baruta u vreme austrougarske uprave u XVIII veku, teško je oštećen, pa je današnja priprata većim delom naknadno dozidana. U tom delu crkve očuvan je pod u mozaiku, rađen od krupnog raznobojnog kamena.

Manasija je pustošena i razarana 1439, 1456, 1476. i 1734, a obnavljana 1735, 1806, 1810. i 1845. godine.
Poslednjih nekoliko godina vrši se velika rekonstrukcija i popravka oštećenih manastirskih zidina, kao i arheološka iskopavanja u samoj crkvi posvećenoj Svetoj Trojici. Pronađeni su grob i ostaci moštiju despota Stefana, kako je i napisao Konstantin Filozof u „Žitiju“ ovoga vladara.

Iako jako oštećen, živopis Manasije spada u red najvećih i najznačajnijih dometa srednjovekovnog srpskog zidnog slikarstva. Freske Manasije nose obeležja moravske škole, formirane u drugoj polovini XIV veka, i predstavljaju srpsku varijantu carigradske ikonografije.

Od očuvanih fresaka posebnu pažnju zaslužuje ktitorska kompozicija na zapadnom zidu glavnog dela crkve, na kojoj je sačuvan portret despota Stefana. Na južnom i severnom zidu, u pevnicama, očuvani su veličanstveni likovi svetih ratnika.

U gornjim zonama pevnica naslikane su scene iz života Gospoda Isusa Hrista i ilustrovane njegove priče iz Jevanđelja. U glavnom kubetu su predstavljeni starozavetni proroci. U oltaru je naslikano pričešće apostola i povorka svetih otaca, u kojoj je i prvi srpski arhiepiskop – Sveti Sava. Na stubovima su dobro očuvani medaljoni sa poprsjima svetitelja, kao što je lik Svetog arhanđela Mihaila i Petra Aleksandrijskog.

Nigde u srpskom srednjovekovnom fresko-slikarstvu natpisi nisu izvedeni sa takvom veštinom kao u Manasiji. Delo resavskog zografa je blistavi međaš stare srpske likovne kulture.
Prema zapisu nepoznatog letopisca, živopisanje Manasije je trajalo oko dve godine i završeno je o Svetoj Trojici 1418. godine, kada je na velikoj narodnoj svetkovini crkva osvećena.

Manastir Manasija u slici

Video